Jak dobierać panele ogrodzeniowe 3D?

Czas na ogrodzenie posesji. Zastanawiasz się jakie ogrodzenie wybrać? Czy montaż będzie prosty? Ewentualnie jakiej firmie to zlecić? Oczywiście równie ważną kwestią jest cena. Żeby ją poznać musimy wiedzieć jakie element będą nam potrzebne do montażu kompletnego ogrodzenia.
Zajmiemy się w tym w niniejszym artykule.

Jak dobierać panele ogrodzeniowe?
Oferujemy darmową wycenę. Prosimy o kontakt telefoniczny: +48 798 821 813 lub mailowy: biuro@otosiatka.pl

Jeśli nie chcesz robić tego sam to zawsze możesz do nas zadzwonić pod nr. +48 798 821 813 lub napisać e-mail: biuro@otosiatka.pl, chętnie doradzimy, policzymy wszystkie potrzebne elementy oraz przygotujemy atrakcyjną ofertę cenową zupełnie za darmo. Jeśli jednak chcesz zrobić to sam to ten artykuł jest dla Ciebie!

Ogrodzenie jakie weźmiemy na celownik to aktualnie najbardziej popularne panele ogrodzeniowe 3D. Dlaczego panele 3D zapytasz. Otóż to jeden z lepszych, trwałych, estetycznych typów ogrodzeń dostępnych na rynku. Dodatkowym atutem jest cena, która w porównaniu z ogrodzeniami kutymi czy murowanymi jest naprawdę atrakcyjna.

Na samym początku zanim przejdziemy do obliczeń zapoznaj się z konstrukcją takiego ogrodzenia oraz z wariantami wyboru których musisz dokonać przed kalkulacją.

Z jakich elementów składa się ogrodzenie panelowe 3D?

Podział na warianty:

  1. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki:
  2. Ogrodzenie panelowe z podmurówką:

Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych elementów

Panel ogrodzeniowy 3D

Główny element naszego nowego płotu. Standardowa szerokość panelu to 250 cm i jest to parametr niezmienny dla paneli sprzedawanych w naszym sklepie jak i większości miejsc w Polsce. Panele możemy podzielić pod względem:

Wysokość:

Grubość drutu:

Wielkość oczka:

Panele ogrodzeniowe 3D - Otosiatka.pl

Słupek 60x40mm

Słupek 60x40mm – element, dzięki któremu ogrodzenie solidnie trzyma się podłoża. Na początek zajmijmy się określeniem wysokości słupka. Mamy do wyboru takie warianty wysokościowe:

Musimy wiedzieć, że słupek powinien wystawać nad panel około 5cm oraz to, że powinien wchodzić w fundament co najmniej 50 cm. Tutaj też należałoby nadmienić iż słupek faktycznie może wchodzić tylko 50 cm w fundament ale sam fundament musi sięgać strefy przemarzania, która w zależności od miejsca w Polsce ma różną głębokość ale zazwyczaj jest to około 1m. Będąc bogatszym o tą wiedzę możemy zacząć liczyć.

Przykład dla panelu o wysokości 153 cm bez podmurówki

50 cm wchodzące w fundament + 5 cm nad panel + 153 cm wysokość panelu = 208 cm. W tym przypadku powinniśmy zaopatrzyć się w słupek o wysokości 2,00m, a najlepiej 2,20m.

Przykład dla panelu o wysokości 153 cm z podmurówką

50 cm wchodzące w fundament + 5 cm nad panel + 153 cm wysokość panelu + 25 cm podmurówka = 233 cm. W tym przypadku powinniśmy zaopatrzyć się w słupek o wysokości 2,20m, a najlepiej 2,40m.

Dodatkową sprawą jest ukształtowanie terenu. Kiedy chcemy wykonać stopniowanie to słupki będą musiały być dłuższe w zależności o tego jak mocno opada teren.

Już wiemy jakie słupki potrzebujemy ale jeszcze nie wiemy ile sztuk. Ogólna zasada jest taka, że patrzymy na ilość paneli którą potrzebujemy i dodajemy do tego 1 szukę słupka
Czyli jeśli mamy 40 sztuk paneli to powinniśmy do tego dobrać 41 sztuk słupków.
Powyższy przykład działa kiedy sprawa jest prosta i nie ma docinania ogrodzenia pod bramy lub furtki. W takim wypadku trzeba dokładniej policzyć ilość wymaganych słupków.

Obejmy do słupków 60x40mm

Dzięki nim możemy przymocować panele do słupka oraz wyznaczać kształt ogrodzenia. Wyróżniamy 3 typy obejm:

Obejmy do słupków i paneli ogrodzeniowych - Otosiatka.pl

Wskazówka:

Jeśli ogrodzenie ma położone pod innym kątem niż 90° np. 60° to należy zaopatrzyć się w obejmy narożne i odgiąć ją pod odpowiedni kąt – nie jest to „oficjalna” metoda ale wielu naszych Klientów potwierdziło jej skuteczność. Jeśli kąt jest bardzo mały można zrobić dokładnie to samo z obejmą przelotową.
Odpowiedzmy teraz sobie na pytanie: Ile obejm potrzebujemy na jeden słupek? Jak się już domyślasz, to zależy, a konkretniej to zależy od wysokości panelu:

Ile obejm zamówić:

Następnym krokiem jest policzenie ile i jakich obejm potrzebujemy. Do wykonania mamy ogrodzenie 100 mb z paneli 153 cm z podmurówką (podmurówka nie ma żadnego znaczenia dla ilości obejm). Ogrodzenie jest w kształcie litery „L”. Dla przypomnienia, 100 mb to 40 sztuk paneli dla takiej ilości jest potrzebnych 41 słupków a na jeden słupek przypadają 3 sztuki obejm. W związku z tym: 41szt x 3szt = 123 szt. Jest to ogólna ilość obejm teraz trzeba policzyć ile jakiego rodzaju obejm potrzebujemy:

  • Ogrodzenie skręca w jednym miejscu więc potrzebujemy 3 szt. obejm narożnych
  • Ogrodzenie ma jeden początek i koniec w związku z tym potrzebujemy 6 szt. obejm końcowych
  • Następnie od całkowitej ilości obejm odejmujemy pozostałe (czyli narożne i końcowe) i wychodzi nam ilość obejm przelotowych:
    – 123 szt. wszystkich obejm
    – 3 szt. narożnych obejm
    – 6 szt. obejm końcowych = 114 szt. obejm przelotowych

Uchwyty do podmurówki:

  • Za ich pomocą mocujemy podmurówkę między słupkami. Do wyboru mamy również cokoły betonowe ale na potrzeby tego artykułu omówimy metalowe uchwyty do podmurówki. Do wyboru mamy dwa uchwyty o różnej szerokości 50 mm i 60 mm. Wybór zależy od tego jakiej podmurówki użyjemy w związku z tym na tym etapie musimy wiedzieć gdzie i w jaką podmurówkę dokładnie się zaopatrzymy. Jeśli chodzi o podmurówkę to zazwyczaj mamy do wyboru dwa rodzaje: 

    • Podmurówka o wysokości 25 cm, szerokości 2,50 m i grubości 5 cm (ta podmurówka jest zdobiona „w cegiełki” lub inne wzory 
    • Podmurówka o wysokości 20 cm, szerokości 2,50 m i grubości 6 cm (ta podmurówka jest zazwyczaj „prosta” i gładka

    Kiedy już mamy wybrane uchwyty policzmy teraz ile tak naprawdę ich potrzebujemy. Tutaj sprawa jest bardzo prosta, ponieważ bierzemy ilość paneli i mnożymy dwukrotnie.
    Policzmy uchwyty dla 100 m.b. ogrodzenia = 40 szt. paneli * 2 = 80 szt. uchwytów do podmurówki

Uchwyt do podmurówki pod panele ogrodzeniowe - Otosiatka.pl

Podsumowanie

Ustalamy na jakiej wysokości chcemy mieć ogrodzenie, jakiego kształtu będzie, jakiej długości i czy chcemy podmurówkę czy jej nie chcemy. Dodatkowo musimy wybrać kolor, grubość drutu oraz rozmiar oczek. Mając te informacje możemy zabrać się do liczenia.

Przykład:

Postanowiliśmy że chcemy mieć ogrodzenie około 1,8 m w kształcie litery „L”, do ogrodzenia mamy 100 m.b., a dodatkowo chcemy żeby ładnie się prezentowało więc zamontujemy podmurówkę. Płot ma być koloru Antracytowego, drut 4 mm i oczka 50 x 200 mm.

Zgodnie z powyższymi instrukcjami zamówienie na takie ogrodzenie będzie wyglądało następująco:

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł do końca mamy nadzieję, że wiedza w nim zgromadzona pomoże Ci w dobraniu elementów oraz w wycenie Twojego ogrodzenia. Jeśli jednak nie masz jeszcze pewności bądź chciałbyś porównać swoją wersję z naszą wyceną to serdecznie zapraszamy do kontaktu, chętnie zrobimy zestawienie i je wycenimy. Oczywiście za darmo.