Przyszedł czas na zabezpieczenie terenu wokół posesji. Podejmując decyzję o ogrodzeniu warto zastanowić się, jakiego rodzaju ogrodzenie wybrać? Czy montaż będzie prosty, a także czy powierzyć tę pracę specjalistycznej firmie?
Oczywiście, istotnym aspektem również jest cena. Aby poznać jej wartość, musimy określić, jakie elementy będą potrzebne do zmontowania pełnego ogrodzenia. W poniższym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Jak dobierać panele ogrodzeniowe?

Oferujemy darmową wycenę. Prosimy o kontakt telefoniczny: +48 798 821 813 lub mailowy: biuro@otosiatka.pl

Z przyjemnością udzielimy porad, dokonamy wszelkich niezbędnych obliczeń dotyczących potrzebnych elementów oraz przygotujemy atrakcyjną ofertę cenową – wszystko to zupełnie bezpłatnie. Natomiast jeśli wolisz zająć się tym samodzielnie, poniższy artykuł jest dla Ciebie!

Tematem niniejszego artykułu będzie ogrodzenie wykonane z siatki ogrodzeniowej. Dlaczego wybór padł na siatkę? Otóż jest to jeden z najstarszych i najbardziej praktycznych rodzajów ogrodzeń dostępnych na rynku. Co więcej, jej atrakcyjna cena sprawia, że stanowi ona konkurencyjną propozycję w porównaniu z innymi rodzajami ogrodzeń.

Przed rozpoczęciem obliczeń warto najpierw zapoznać się z budową takiego ogrodzenia oraz z różnymi opcjami wyboru, które należy uwzględnić przed przystąpieniem do kalkulacji.

Z jakich elementów składa się ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej?

Podział na warianty:

1. Ogrodzenie z siatki bez podmurówki:
Siatka PCV lub ocynkowana
Śruba z uchem
Pręt sprężający
Obejmy montażowe na słupek
Napinacze do drutu
Nasadka aluminiowa do odskosu
Drut naciągowy ocynkowany lub powlekany PCV
Słupki ogrodzeniowe
Przelotka do drutu

2. Ogrodzenie z siatki z podmurówką:
Siatka PCV lub ocynkowana
Śruba z uchem
Pręt sprężający
Obejmy montażowe na słupek
Napinacze do drutu
Nasadka aluminiowa do odskosu
Drut naciągowy ocynkowany lub powlekany PCV
Przelotka do drutu
Słupki ogrodzeniowe
Uchwyty metalowe do podmurówki
Podmurówka betonowa

Poniżej przedstawiamy opis poszczególnych elementów

Siatka ogrodzeniowa

Główny element naszego nowego płotu. Standardowa długość rolki to 10m i jest to parametr standardowy dla siatek ogrodzeniowych sprzedawanych w naszym sklepie. Siatki możemy podzielić pod względem:

Siatka ocynkowana – grubość drutu:
drut 2,5 mm
drut 2,8 mm
drut 3,5 mm

Siatka powlekana PCV – grubość drutu:
drut 3,1 mm (drutu ocynkowanego grubości 2,0 + PCV = 3,1 mm)
drut 3,6 mm (drutu ocynkowanego grubości 2,5 + PCV = 3,6 mm)

Dostępne wysokości siatek:
100 cm
120 cm
150 cm
180 cm
200 cm

Kolory siatek PCV:
antracyt
czarny
zielony

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Naszym przykładem będzie ogrodzenie o długości 50m w związku z tym użyjemy 5 rolek siatki.


Słupek Ø 42 mm

Słupek o średnicy 42 milimetrów to niezastąpiony element ogrodzenia, który zapewnia jego stabilność i wytrzymałość. Rozpocznijmy od określenia wysokości słupka. Dostępne są różne możliwości wysokości do wyboru:

Wysokość:
1,70 m
2,00 m
2,30 m
2,60 m

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Słupek powinien wchodzić w fundament co najmniej 50 cm. Tutaj też należałoby nadmienić iż słupek faktycznie może wchodzić tylko 50 cm w fundament ale sam fundament musi być głębszy – minimum 65 cm a najlepiej więcej.

Przykład dla siatki o wysokości 150 cm bez podmurówki

50 cm wchodzące w fundament + 150 cm wysokość siatki = 200 cm. W tym przypadku powinniśmy zaopatrzyć się w słupek o wysokości minimum 2,00 m.

Przykład dla siatki o wysokości 150 cm z podmurówką

50 cm wchodzące w fundament + 150 cm wysokość panelu + 25 cm podmurówka = 225 cm. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać słupki o wysokości 2,30 m

Teraz wiemy jakie słupki są nam potrzebne, ale jeszcze nie znamy ich ilości. Ogólna reguła mówi, że należy długość ogrodzenia podzielić na 2,5m (ponieważ taki powinien być odstęp pomiędzy słupkami) a następnie dodać 1 słupek na zakończenie.
Czyli jeśli ogrodzenie będzie miało 50m to dzieląc na 2,5m = 20 + 1 na zakończenie = 21 słupków

Dodatkowo musimy policzyć słupki potrzebne do odskosów (zastrzałów) które powinny znaleźć się na:
– końcach ogrodzeniach (od wewnętrznych stron płotu po jednym na każdym końcu)
– odcinku prostym powyżej 25 m (po obu stronach słupka)
– na narożniku (po obu stronach słupka ustawiony w stronę kierunku ogrodzenia)

W naszym wypadku ogrodzenie ma 50m w linii prostej, w związku z tym = 1 słupek do odskosu na początku + 2 słupki do odskosu na środek (odległość powyżej 25m) + 1 słupek do odskosu na końcu = 4 słupki do odskosów.

W sumie słupków będziemy potrzebować 21 + 4 = 25 słupków.


Obejmy do słupków Ø 42 mm

Pozwalają na mocowanie akcesoriów do słupka takich jak napinacze, śruby z uchem (potrzebnych do zamocowania pręta sprężającego), blaszki pomocnicze i nasadek do odskosu. Obejmy montujemy na tych samych słupach. W omawianym przykładzie mamy trzy słupki do którego będziemy mocować obejmy montażowe: słupek początkowy, słupek środkowy oraz słupek końcowy.

Pytanie brzmi: Ile obejm przypada na jeden słupek. Odpowiedź nie jest jednoznaczna bo jest uzależniona od wysokości siatki którą montujemy a która to z kolei montowana jest na innej ilości poziomów drutu naciągowego:
– dla wysokości 100 cm i 120 cm = 2 poziomy drutu naciągowego
– dla wysokości 150 cm i 180 cm = 3 poziomy drutu naciągowego
– dla wysokości  200 cm = 4 poziomy drutu naciągowego

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Obejm na słupek przypada tyle ile jest pozomów drutu + 1 dla nasadki do odskosu. W naszym wypadku są to 3 poziomy + 1 na nasadkę = 4 obejmy na słupek. Jak wyżej ustaliliśmy, mamy 3 słupki * 4 obejmy = 12 szt. obejm.

Drut naciągowy

Drut naciągowy oferujemy w różnych długościach (ocynkowany i PCV):
50 m
100 m
200 m

Dla naszego ogrodzenia o długości 50m będziemy potrzebować 3 poziomy drutu.
3 poziomy * 50m = 150m

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Blaszki pomocnicze

Służą do stworzeniu dodatkowego “oczka” (uchwytu) do montażu akcesoriów. Używamy w miejscu gdzie jedno oczko nie wystarczy i jest potrzeba montażu akcesoriów po obu stronach słupka np. na rogach ogrodzenia, odcinkach dłuższych niż 25 m

W powyższym przykładzie występuje jeden słupek pośredni ze względu na długość ogrodzenia powyżej 25 m. W tym wypadku będziemy potrzebować 4 blaszki pomocnicze. Wynika to z tego że na słupku pośrednim będą 4 obejmy (3 na naciągi + 1 na odskos) a montaż akcesoriów odbędzie się po obu stronach słupka. W praktyce oznacza to że nasze przykładowe ogrodzenie tak naprawdę składa się z dwóch oddzielnych ogrodzeń którego częścią wspólną jest słupek pośredni.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Nasadki aluminiowe do odskosów

Montaż nasadki odbywa się na słupku za pomocą obejmy lub blaszek pomocniczy, które z kolei umożliwiają montaż po drugiej stronie słupka bądź pod kątem w kierunku ogrodzenia. Obejmę należy zamontować na wysokości 2/3 części słupka wystającego z podłoża. Odkosy należy ustawić pod kątem 45 stopni w stosunku do ziemi. Ilość nasadek do odskosu taka sama jak ilości słupków przeznaczonych do odskosu obliczonych już wcześniej, czyli 4 szt.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Śruby z uchem

Śruby z uchem służą do skręcenia obejm z napinaczami do drutu oraz jako uchwyt dla pręta sprężającego.
Ilość śrub jest zależna od ilości poziomu drutu naciągowego jak w wcześniejszych przykładach. W naszym omawianym przykładzie są 3 poziomy. Śruba z uchem przypada do każdej obejmy do której biegnie drut naciągowy. W związku z tym od pierwszego słupka do środkowego przypadną łącznie 6 śrub i od słupka środkowego do ostatniego przypadnie również 6 śrub. Należy zwrócić przy tym uwagę na słupek środkowy do którego przypisane jest łącznie 6 śrub (po 3 na stronę). W związku z tym będziemy potrzebować łącznie 12 śrub.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Napinacz do drutu

Jego głównym zadaniem jest umocowanie oraz naciągnięcie drutu na którym jest usytuowana siatka. Zasada liczenia jest dokładnie taka sama jak przy śrubie z uchem. Tak więc i w tym wypadku będzie potrzeba 12 szt. napinaczy do drutu.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Pręt sprężający

Pręt sprężający służy do naciągania siatki. Przechodzi przez całą wysokość siatki tak aby była równomiernie napięta. Pręt montujemy na początku i końcu każdego odcinka. W naszym przypadku mamy dwa odcinki (jeden od początku do środka słupka a drugi od środka do końca ogrodzenia).
Czyli potrzebujemy 4 pręty sprężające.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Przelotki do drutu

Ich funkcja polega na “trzymaniu” drutu naciągowego na słupkach pośrednich. Przelotki są sprzedawane pojedynczo w wersji metalowej lub po 10 sztuk (w paczkach) w wersji plastikowej która jest najpopularniejszym wyborem. Na początku trzeba ustalić ilość słupków pośrednich. W tym celu najlepiej się wrócić do górnego fragmentu artykułu gdzie policzyliśmy ilość słupków których mamy w sumie 21 szt (bez słupków do odskosów), od tej wartości odejmujemy słupki do których przychodzą obejmy i akcesoria czyli 3 szt.
Od 21 szt – 3szt = 18 szt słupków pośrednich * 3 poziomy drutów = 54 szt przelotek do drutu co jest równoznaczne z zakupem 6 opakowań.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Podmurówka

Oprócz grubości podmurówki możemy wybrać jej wzór i barwę. Najczęstsze opcje zdobienia to kształt kamieni, cegieł bądź bez zdobień (płaska). Z kolorów najczęściej to czysty beton bądź w kolorze antracytowym.

Ilość jakiej będziemy potrzebować liczymy w następujący sposób:
50 m ogrodzenia / 2,5 odstępy między słupkami = 20 sztuk podmurówki

Uchwyty do podmurówki:

Istnieją dwie możliwości montażu prefabrykowanej podmurówki, możemy ją zamontować dzięki cokołom betonowym (zajmują powierzchnię wokół słupka) lub skorzystać z metalowych uchwytów w kolorze ogrodzenia.

Metalowe uchwyty występują w dwóch wariantach:
50 mm o wysokości 25 cm
60 mm o wysokości 20 cm

Do policzenia ilości uchwytów wykorzystamy ilość podmurówki 20 sztuk * 2 (po obu stronach podmurówki) = 40 szt. uchwytów do podmurówki

Przed wyborem trzeba się upewnić jaka podmurówka jest dostępna w najbliższej okolicy. Nasz sklep nie prowadzi sprzedaży podmurówki ze względu na jej wagę. Najtaniej będzie zaopatrzyć się w pobliskiej betoniarni bądź innym punkcie sprzedaży.

Przęsło ogrodzeniowe typ WALL 100 - Przekrój przęsła - Antracyt - OtoSiatka.pl

Podsumowanie

Siatka ogrodzeniowa to kultowy typ ogrodzenia który towarzyszy nam od wielu, wielu lat. Nadal często je wybieramy ze względu na solidność i cenę. Nasz przykład i obliczenia są przedstawione jako jeden z najprostszych modeli. Ilość komponentów zależy też od sposobu montażu. Wbrew pozorom takie ogrodzenie można zamontować na wiele sposobów. Nasze wyliczenia są oparte o wytyczne producenta. W celu policzenia bardziej skomplikowanego scenariusza najlepiej skorzystaj z porad naszych specjalistów.

Wszystkie komponenty dla omawianego przykładu ogrodzenia:

ProduktIlość
Siatka ogrodzeniowa 150cm x 10m5 szt.
Słupek Ø 42 mm25 szt.
Obejmy do słupków Ø 42 mm 12 szt.
Drut naciągowy 50 m   3 szt.
Blaszki pomocnicze 4 szt.
Nasadki aluminiowe do odskosów 4 szt.
Śruby z uchem 12 szt.
Napinacz do drutu  12 szt.
Pręt sprężający4 szt.
Przelotki do drutu x10 szt.6 szt.
Podmurówka  betonowa20 szt.
Uchwyty do podmurówki 40 szt.